در حال بارگیری...
۱۷ دی

شرایط نگهداری و افزایش طول عمر ایزوگام

در بین افراد زیادی این تفکر وجود دارد که نصب  و اصلاح عایق های رطوبتی ایزوگام برای ساختمان، کاری پر هزینه و غیر ضروری می باشد ازین رو هیچ اقدامی جهت این امر انجام نداده و خسارت ها و درس های دردناک و پر هزینه تری از این بابت دیده اند .

مصالح ساختمانی (سنگ-آجر-بتن-گچ)به علت تخلخل نسبی آن،می تواند آب و سایر مواد شیمیایی را نفوذ دهد در نتیجه اگر به حال خود رها شود.می تواند منجر به خرابی یک ساختمان شود که به گفته ی کارشناسان ساخت و ساز منبع اکثریت قریب به اتفاق مشکلات بنیادین، آب است.

به غیر از آتش سوزی، شاید بدترین چیزی که می تواند به یک ساختمان مسکونی یا یک ساختمان خسارت جبران ناپذیری وارد کند همین نفوذ آب می باشد.

برای پوشش و عایق کردن سطوح مختلف که در معرض رطوبت بیشتری هستند به خصوص سقف و پشت بام از انواع مختلفی عایق رطوبتی استفاده می شود که یکی از مدل های پر طرفدار امروزی ایزوگام می باشد .

ایزوگام هم مانند سایر مواد همیشگی نیست و معمولا عمر مفید آن ۱۰ سال می باشد و مواد تشکیل دهنده ی آن به گونه ای ساخته شده اند که اشعه ماوراء بنفش خورشید به عمق ایزوگام نفوذ می کند و باعث خرابی عایق نصب شده میگردد.

پس امکان آسیب یا خرابی و فرسوده شدن آن وجود دارد و کم یا زیاد شدن طول عمر آن به پارامترهای مختلفی وابسته است که میتوان با نگهداری درست آن را افزایش داد،چون ممکن است در صورت خرابی خسارت های فراوانی به ساختمان وارد آورد که در این صورت باید هزینه و وقت زیادی را صرف اصلاح آن نمایید .

در این مقاله راه های افزایش طول عمر ایزوگام آمده که با توجه و مد نظر قرار دادن آنها می توانید در وقت و هزینه ی خود برای مدت طولانی تری صرفه جویی کنید و با خیال راحت و آسوده در محل زندگی خود به دیگر کارهای روزمره ی خود بپردازید .

عوامل موثر در نگهداری و افزایش طول عمر ایزوگام :

  • زیرساخت های مناسب برای نصب ایزوگام

اولین اصلی که قبل از انجام هر اقدامی برای نصب ایزوگام باید در نظر بگیرید زیرسازی مناسب محل نصب می باشد.

قبل از انجام ایزوگام باید سطح مورد نظر صاف و عاری از هرگونه ناهمواری باشد که معمولا برای این کار از قیر استفاده میکنند البته مواد دیگری نیز برای این منظور موجود می باشد اما روش رایج استفاده از قیر است،همچنین ترک های موجود روی سطح باید به روش های مختلفی که وجود دارد پوشانده شود(با استفاده از سیمان،خمیر ماستیک،استر یا درزگیر)

برای قسمت هایی که آب عبور میکند (چاه،ناودان) در ابتدا باید عمل شیب گذاری انجام شود سپس اطراف محل مورد نظر دو لایه با قیر عایق بندی شود همچنین برای قسمت هایی که محل نصب کولر یا چیلر و از این دست دستگاه ها می باشد باید حتما با سیمان یا قیر یا پرایمر درزگیری و فیله کشی شوند.

  • چگونگی و کیفیت و مرغوبیت ایزوگام

یکی از تاثیر گذارترین و مهم ترین عواملی که در تعیین طول عمر یک ایزوگام نقش دارد کیفیت و مرغوبیت آن می باشد،اینکه از کدام شرکت سازنده تهیه کرده اید و آیا اعتبار کیفیت و ضمانت لازم را دارا است و یا نوع ایزوگام انتخابی از چه موادی تشکیل شده و نوع مواد اولیه تشکیل دهنده ی آن مرغوب است یا نه.

شما میتوانید بهترین ایزوگام هارا از شرکت ایزوگام آسیا گستر دلیجان خریداری بکنید.

  • نحوه اجرا و نصب ایزوگام

علاوه بر کیفیت و مرغوبیت  که باعث دوام و طول عمر ایزوگام می شود،طریقه ی نصب و پیاده سازی صحیح آن نیز در طول عمر آن موثر می باشد که در صورتی که این موارد رعایت نشود ارزش خود را از دست داده و در مدت زمان کوتاهی از بین می رود .

برای نصب  و پیاده سازی باید از یک نصاب متخصص ماهر و کاردان که تمامی استانداردها را رعایت و اجرا کند و به نکات مهم نصب توجه نماید، استفاده نمود .

  • روش صحیح استفاده و نگهداری از ایزوگام

در نحوه ی استفاده از هر چیزی هرچقدر هم با کیفیت و مرغوب اگر کوتاهی کنید باعث کاهش طول عمرش می شود،ایزوگام هم از این قاعده مستثنی نیست.

  • بعد از نصب باید نکات مربوط به نحوه ی نگهداری صحیح از آن را به خوبی رعایت کنید تا هزینه های بیشتری را بر گردن شما نگذارد برای مثال به این نکته توجه داشته باشید که راه آب ها مسدود نشوند تا آب روی سطح ایزوگام شده جمع شود و حتما در هنگام رفت و آمد در صورت امکان با یک کفش نرم یا دمپایی ابری تردد کنید تا صدمه ای به سطح آن وارد نشود.
  • مراقب باشید اجسام تیز و فلزی روی ایزوگام باقی نمانند،همچنین دقت کنید که مصالح ساختمانی و خرده سنگ و سایر اجسامی که می‌توانند سطح ایزوگام را خراب و سوراخ کنند، روی آن باقی نماند.
  • مراقب باشید مواد نفتی حلال مانند گازوئیل، نفت و بنزین روی ایزوگام ریخته نشود، چون موجب آسیب دیدن آن خواهد شد.
  • در صورتی که قصد دارید روی ایزوگام را با کاشی یا سرامیک بپوشانید، پیش از شروع به کار کاشی‌کاری دیوارها، ایزوگام را با یک لایه سیمان نازک بپوشانید تا در هنگام کاشی‌کاری دیوارها، به آن آسیب وارد نشود.
  • نوع ایزوگام به کار رفته متناسب با مکان اجرای آن باشد

ایزوگام انواع مختلفی دارد که در مکان های مختلف از قبیل پشت بام،سرویس بهداشتی،کف آشپزخانه،سردخانه،استخر،پوشش لوله،سقف مرغداری،سقف سوله و … نوع خاصی از آن قابلیت نصب دارد و از نفوذ رطوبت جلوگیری می کند.

انواع ایزوگام

دیدگاه خود را بنویسید