در حال بارگیری...
تشخیص کیفیت ایزوگام
۲۲ فروردین

تشخیص کیفیت ایزوگام

تشخیص کیفیت ایزوگام در کارخانجات ایزوگام دلیجان

در کارخانجات معتبر ایزوگام ،بعد از تولید عایق رطوبتی ،آن را به بخش آزمایشگاه کارخانه منتقل می کنند تا سطح کیفیت و کارایی آن را مورد بررسی قرار دهند .در واحد آزمایشگاه مراحل دو گانه ای شامل تست مواد اولیه (قیر) و تست محصول نهایی توسط دستگاه های پیشرفته ی کشش ،خمش و آون مورد ارزیابی قرار میگیرد.

?آزمایش قیر ایزوگام:
جهت بررسی درجه نفوذپذیری قیر به کار رفته در ایزوگام ، میزان نرمی قیر را روی نقطه ی نرمی ۶۰ تا ۷۰ تنظیم کرده و در دستگاه ریمبوبال قرار می دهند. هدف از این کارتعیین سختی نسبی قیر خالص و دمیده است. در این دستگاه ۲ حلقه تعبیه شده است که از قیر خالص پر میشوند ودر مرحله ی بعد توپ کوچکی که آغشته به محلول گلیسیرین است، قرار میدهند و با افزایش حرارت و همزمان با سقوط توپ درجه ی نرمی قیر مشخص میشود .گاهی برای ارزیابی دقیق تر، مواد مخلوط شده را با درجه ی نرمی ۱۲۰ هم مورد آزمایش قرار میدهند.

?آزمایش کیفیت ایزوگام در برابر حرارت
از دستگاه آون برای بررسی پایداری حرارتی ایزوگام استفاده می کنند. عایق رطوبتی با سایز ۱۰×۱۰ را به مدت ۲ ساعت و در دمای ۱۲۰۰ درجه در دستگاه قرار میدهند. اگر در مدت زمان آزمایش عایق نرم شود و قیر چکه کند ،ایزوگام را از نظر مقدار لایه تیشو بررسی میکنند.

?مقاومت ایزوگام در برابریخ زدگی و سرما را با دستگاه خمش و تحت دمای ۱۵ – درجه روی یک تکه ایزوگام ۱۰ ×۱۰ مورد آزمایش قرار می دهند. بعد از حدود ۲ ساعت میله ای که در دستگاه تعبیه شده است را به سمت پایین میکشند. در صورت بروز هرگونه شکستگی در ایزوگام بایستی قیر سفت مورد ارزیابی دوباره قرار گیرد.

?آزمایش کیفیت ایزوگام در برابر کشش
برای سنجش مقاومت کششی ایزوگام و لایه ی تیشو از دستگاه کشش ۲۰۰kg استفاده میکنند. این دستگاه شامل ۲ فک است که دو لایه پلی استر و تیشو به ابعاد ۳۰ ×۳۰ را در بین این فک ها قرار می دهند. فک بالا متحرک بوده و به سمت بالا کشیده میشود، در صورتی که فک پایین ثابت است. در صورتی که ایزوگام استاندارد باشد، نباید لایه ی تیشو دچار پارگی گردد.

?با این حال طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات کارشناسان، بیشتر واحد های تولیدی آزمایش کیفیت عایق رطوبتی را انجام نمی دهند و تنها حدود ۳۵% از این کارخانجات دارای استانداردهای ISO هستند

دیدگاه خود را بنویسید